West University Center
4500 Ninth Avenue NE Suite 300
Seattle, WA 98105 USA

206-295-4784 - tel 425.672.0439 - fax
Email:

 


Houston Üniversitesi, Şehir Merkezi
İngilizce Dil Okulu

Yer

Houston şehri 581 bin mil kareye yayılmış olup Meksika Körfezinden 50 mil içerde, bir kıyı ovası üzerine kurulmuştur. Büyük Houston (Houston ve yakın çevresi) 1900 mil kare olup ABD' nin en büyük dördüncü şehridir. Ağaçlık alanlarıyla Houston sakin ve yeşil bir şehirdir. İklim yıl boyunca ılıman ve güneşlidir. Yazın nemli körfez meltemiyle ortalama sıcaklık 29 derecedir. Ortalama kış sıcaklığı 16 derecedir. Houston' da kar yağmaz. Yiyecek, giyecek ve kişisel harcamalar pahalı değildir. Birçok değişik kültürden restoranlar bulunup, yemek fiyatları $2 (sandviç) ile $6 arasında değişmektedir. Süpermarket fiyatları düşüktür. Bunun yanısıra spor, gece kulüpleri, sinema, tiyatro gibi eğlence imkanı bol olup fiyatları da mantıklıdır. 

Houston İş Hayatı

Houston' da

 • Fortune dergisinin ilk 500 listesinde yer alan 15 kuruluş
 • Fortune dergisinin en çok gelişen ilk 500 listesinde yer alan 4 kuruluş
 • 550 yabancı sermayeli kuruluş
 • 54 yabancı konsolosluk ofisleri bulunur.

Houston' da yaklaşık yabancı kültürlerden 2 milyon, şehrin çevresinde ise 3,7 milyon kişi yaşamaktadır. ABD şehirleri arasında Houston 10. en kalabalık şehirdir. Houston ekonomisi enerji, petrokimya ve ilaca dayanır. 1,63 milyondan fazla kişi Houston' da çalışmaktadır. Ayrıca Houston yaklaşık 500 sanat organizasyonuna, 38 milllik bisiklet yoluna ve en büyük tıp merkezine sahiptir. Yerel üniversite, kolej ve enstitülerin 230 000 öğrencisiyle güney batının akademik merkezidir.

Üniversite Profili

Şehir merkezindeki Houston Üniversitesi dünyanın dört bir yanından öğrencilere sahiptir. Bu kampus Houston üniversitesinin bir parçası olmakla birlikte küçük sınıfları ile öğrencilere daha kaliteli eğitim imkanı sunmaktadır.

Üniversite hakkında:

 • 1927' de kuruluan bir üniversite sisteminin parçası olarak 1974' de kurulan;
 • Eyaletin finansal olarak desteklediği;
 • Houston iş merkezinde;
 • Açık kabul alan ;
 • Ders programına ve destek servislerine önem veren;
 • 27 değişik alanda dört yıllık eğitim veren ;
 • Suç ve Ceza Hakimliği konusunda Master programı olan;
 • Her yıl derslere devam eden 8 000 öğrencisi bulunan;
 • Her yıl derslere devam eden 350 yabancı öğrencisi olan bir okuldur.

İngilizce Dil Okulu (ELI) Profili

Houston Üniversitesi İngilizce Dil Okulunda profesyoneller tarafından, üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğencilere ingilizce öğretilir. Her sömestir yaklaşık 130 öğrenci bu okulda ingilizce öğrenmektedir. Öğrenciler her gün üç dil labaratuvarlarından yararlanabilirler. ELI  1974 yılından bu yana öğrencileri üniversiteye hazırlamaktadır. Binlerce ELI öğrencisi lisans ve yüksek lisans programına burada aldıkları eğitimden sonra girdiler. Diğerleri ise ülkelerine çok iyi derecede ingilizce  bilgileriyle döndüler. İstediğiniz dil seviyesine ulaşabilmenizi ve profesyonel yaşama daha güçlü başlayabilmenizi saşlayacak ELI öğretmenleri bu iş için gerekli tecrübeye sahiptir.

ELI üniversite eğitimi görmek isteyen ya da profesyonel hayata hazırlanmak isteyen öğrenciler için yoğun ingilizce eğitim programları hazırlamaktadır. ELI' da  ayrıca iş ingilizcesi programları da bulunmaktadır. TOEFL'a  ve diğer testlere hazırlık programları öğleden sonraları yer almaktadır.

Yoğun İngilizce Programı

 • Program dizaynı, metaryel ve  eğitim sisteminde günün teknolojisini yakınen takip eden;
 • ABD üniversitelerinin akademik beklentilerine göre öğrencileri hazırlayan;
 • Haftalık 20 saat sınıf ve 20 saat isteğe bağlı labaratuvar çalışması içeren;
 • Yılda 6 eğitim dönemi bulunan;
 • Günlük sabah 9.00'dan öğleden sonra 1.00'e kadar haftada 5 gün;
 • Öğleden sonra 1.00' den 5.00' e kadar açık eğitim veren;
 • Hızlı gelişmeye açık 7 seviyesi (1 yıl ya da daha kısa sürede mezun olma şansı)

Bulunan yoğun bir dil programıdır.

İş İngilizcesi Programı

Yukarıda belirtilen  yoğun ingilizce programına ek olarak

 • Günlük bir saat iş ingilizcesi dersi;
 • Günlük bir saat özel bilgisayarda iş ingilizcesi progamıyla çalışma olanağı veren bir programdır.

Testler, seviye atlama, mezun olma

 • Yeni öğrenciler aldıkları test sonuçlarına göre bir kura yerleştirilirler.
 • İleri kura atlama her dönem mümkündür.
 • ELI mezunları üniversiteye TOEFL sınavını almadan girebilirler.
 • ELI mezunları 3 saat akademik kredi almış sayılırlar.
 • Öğrenciler programı tamamlama ve mezun olma sertifikası almaya hak kazanırlar.

Özel avantajlar

12 saat ve ELI sertifika programını bitirenler ve mezunlar, 3 saatlik akademik kredi almaya hak kazanırlar. ELI öğrencileri ayrıca üniversiteden de avantajlar sağlarlar. Her dönem burs başvurusunda bulunup, öğleden sonra derslerinde yüksek indirimler kazanabilirler.

Ders Programı

ELI ders programı öğrencilerin ingilizceyi daha kolay ve hızlı öğrenmelerini sağlar. Dersler eğlenceli ve hızlıdır. Öğretmenler dilin kurallarını öğretip, daha sonra alıştırma ve ödevlerle pratik yapma şansı tanırlar. Genel olarak, öğrencilere dilin dört değişik seviyesinde, ödev ve alıştırma yoluyla eğitim verilir.

Başlangıç Seviye Kursları

 • Dilbilgisi, konuşma, dinleme, yeni sözcükler gibi temel yapı üzerine çalışılır;
 • Öğrenciler birbirleri ve anadilini konuşanlarla pratik yaparlar.

İleri Seviye Kursları

 • Yabancı dil bilgisini geliştirme;
 • Akademik ortamda gerekli olan not alma, prezantasyon teknikleri, çalışma yöntemleri, kütüphane araştırması gibi bilgiler;
 • İşletme, Sosyal Bilimler, İnsani Bilimler, Bilim dersleri;
 • Özel proje kursları;
 • Dil çalışmasından üniversite eğitimine gerekli geçiş desteği verilir.

Okul Ücreti

İngilizce dersleri çeyrek ya da sömertir başına alınabilir. (2 sömestir) Sömestir başına alınması daha ucuzdur.

B, F, H, J ya da L vizesi taşıyan yabancı öğrenciler için okul ücreti:

  Bir Dönem Bir Sömestir
Başvuru ücreti (zamanında) $60 $60
Okul ücreti $977 $1685
Kitaplar(yaklaşık) $100 $200
Toplam $1137 $1945

Bu hesaplamaya sağlık sigortası dahil değildir ( dönemlik $105 ve sömestirlik $210)

Houston'da yaşam şartları uygundur. Bir yıllık harcamanızı okul ücretleriyle birlikte yaklaşık $16 000 olarak hesaplayabilirsiniz.

Ev/Yurt Kalma Şartları

Yurtlar

Houston üniversitesi şehir merkezi kampüsünde yurt bulunmamaktadır. Fakat kampüse yakın iki yurt kullanılmaktadır. Bunlardan biri olan Texas Üniversite Kız Yurdu yenileme sebebiyle Eylül 2001'den Mayıs 2002'ye kadar kapalı olacaktır.  Öğrenciler yurttan okula bir otobüsle gidip gelebilirler. Yurtlar aylık iki kişilik odalar için $230, tek kişilik odalar için $340' dır. Depozito istenmektedir.

Texas Üniversite Kız yurdu standart bir kız ve erkek yurdudur. Her odada mikrodalga fırın bulunup yemek servisi yapılmamaktadır. Çeşitli eğlenceler yılın belli günlerinde düzenlenir.

Uluslararası Yurt' ta ise ev paylaşmaya benzeyen ortak bir yaşam biçimi vardır. Büyük mutfak ve aktivite odası yemek ve dinlenme bölümleri olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler kendi yemeklerini mutfakta yaparlar. Yemek servisi yoktur.

Her sömestir yurtlar çok çabuk dolar. Mümkün olan en kısa zamanda başvurmak ve depozitoyu göndermek yer bulma şansını arttıracaktır.

Aile Yanında Kalma

Houston Üniversitesi Klasik Amerikan Ev Yaşamı ile çalışmaktadır. Bu kuruluş, yabancı öğrencilere Amerikan aileleri yanında kalma imkanı sağlar. Aile yanında kalmak isteyen öğrenciler, kendilerine bu kuruluş tarafından test edilmiş aileler bulabilirler. Öğrencinin evde özel odası, ya paylaştığı ya da yine özel banyosu bulunur. Gerekli çarşaf ve havlular aile tarafından karşılanır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilir. Öğrenciler ailenin bir ferdi gibi aile yaşamına katılırlar. Bu sistemle öğrenciler yabancı dil konuşma becerilerini geliştirirler.

İlk 4 hafta $725' dır. Bunun içinde $200 yerleştirme ücreti bulunur. Geriye kalan $525 aileye ödenen aylık ücrettir.

Ayrıca sadece oda ve kahvaltıyı içeren bir aile yanında kalma alternatifi daha vardır. Bunun ücreti de dört haftalık $400' dır. $200 yerleştirme üreti yine ilk ay ödenir.

Kayıt Prosedürleri

Houston üniversitesine kayıt olmak için lise diploması gereklidir. İngilizce Eğitim Enstitüsüne (ELI) başvurmak için aşağıdaki belgeleri gönderiniz:

1.     Yabancı öğrenci başvuru formu, doldurulmuş, öğrenci tarafından imzalanmış;

2.     Finansal yeterlilik belgesi, destek alınan kişi tarafından doldurulup imzalanmış;

3.     Destek veren kişinin bankasından öğrencinin masraflarını karşılayabileceğini belirten resmi mektup:

4.     Başvuru ücreti $60 (Univesity of Houston-Downtown adına yazılmış çek ya da havale, kişisel çekler ödeyenin adını taşımalı ve miktar ABD doları olmalıdır.)

5.     Resmi ingilizce çevirisi yapılmış transkript. Fotokopi veya faks kabul edilmez.

6.     Öğrencinin kimliğini belirten pasaport fotokopisi.

Okul ve Çalışma / Burslar

Kredili ders alan yabancı öğrenciler okulda çalışma hakkına sahiptir. İş imkanı her sömestir değişir. Kredili dersler alan yabancı öğrenciler ayrıca burs başvurularında da bulunabilirler. Bu başvurular ancak ELI kursları tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Sağlık

Yabancı öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Fiyatlar aşağıdaki gibidir:

$ 55 000 temel sağlık sigortası

$ 10 000 herhangi bir sağlık probleminde ülkenize dönmek isterseniz bu sigortayı alabilirsiniz.

Öğrenciler üniversiteden sömestir başına $105 ödeyerek sağlık sigortası alabilirler. Bu programı tavsiye ediyoruz çünkü böylelikle üniversitenin sağlık kliniğini de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Aktiviteler

ELI' de yabancı öğrencilerin arkadaş edinmeleri ve eğlenceli vakit geçirmeleri için çeşitli aktiviteler yapılır. Her sömestir çevredeki kültürel aktivite ve eğlence mekanlarına geziler yapılır. Ayrıca yine her sömestir ELI, öğrencileri için parti düzenler. Her sömestir ilgili öğrenciler 6 kısa şehir turuna  çıkartılır. Öğrencilerin üniversitenin aktivite ve organizasyonlarından faydalanmaları için gerekli bilgiler verilir. ELI öğrencileri üniversitenin spor sitelerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

University of Houston-Downtown
English Language Institute
One Main Street
Houston, Texas 77002 U.S.A.
Telefon: 1-713-221-8047
Fax: 1-713-221-8546
e-mail: eli@dt.uh.edu
web sitesi: www.dt.uh.edu/eli
Application Online
Local Attractions

DalilUSA Menu

About Us

U.S. Education
Requirements
Cultures

Immigration

Choosing And Enrolling

School Classifieds
School Features

Forms And Applications
On-line Advisor

Ask An Online Attorney

Key Contacts
Internet Resources
Supportive Services

U.S. Participants Site

DalilUSA.com Home
Copyright © 2016 DalilUSA.com, a Division of Middle East International Services. All Rights Reserved.
Use of this Site Signifies Your Agreement to our Privacy Statement

West University Center 4500 Ninth Avenue NE Suite 300 Seattle, WA 98105 USA
206.295.4784 - tel 425.672.0439 - fax
Email: